لمینت دندان

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | فروردین 21ام, 1399

لمینت دندان (لامینت یا ونیر دندان) چیست ؟

همه ما مشتاق داشتن یک لبخند زیبا هستیم اما برخی به خاطر دندان‌های بد شکل یا بد رنگ از این نعمت محرومند. اینجاست که متخصص زیبایی و با معجزه‌ای به نام لمینت دندان (لامینت)، لبخند و زیبایی را به صورت افراد باز می‌گرداند.

لمینت دندان چیست؟

اما لمینت دندان (لامینت) چیست؟ برای چه افراد و چه دندان‌هایی مناسب است؟ آیا آسیبی به دندان‌ها می‌رساند؟ یا ممکن است این درمان طول عمر طولانی‌ ای نداشته باشد و با شکست مواجه شود؟

قیمت لمینت دندان

قیمت لمینت دندان بخاطر عوامل متعددی کم یا زیاد میشود . فریب تبلیغات فریبنده ای مانند لمینت ارزان قیمت و.. نخورید .لمینت دندان (لامینت) یا ونیر لایه‌ای از مواد همرنگ دندان یا مواد سفید رنگ هالیوودی است که برای اصلاح فرم، شکل، رنگ و طول دندان‌ها یا بستن فاصله بین دندان‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان قرار داده می‌شود. ونیر‌ها یا از جنس کامپوزیت هستند و به طور مستقیم و داخل مطب ساخته می‌شود (که به آن‌ها ونیر کامپوزتی می‌گویند) و یا از جنس سرامیک هستند و در لابراتور ساخته می‌شوند (که به آن‌ها ونیر سرامیکی گفته می‌شود). به علت تراش بسیار کم و ایجاد زیبایی فوق العاده ونیر‌ها اولین طرح درمان در دندان‌های قدامی محسوب می‌شوند .

لمینت دندان یا ونیر سرامیکی انواع گوناگونی دارد

۱ . انواع لمینت دندان که از فلدسپاتیک پرسلن ساخته شده و به صورت پودر گذاری در لابراتوار، توسط تکنسین بر روی (قالب دندان) فرم داده میشود .

۲ . انواع لمینت دندان  که به صورت فشاری (by pressing) بر روی قالب ، در کوره فرم داده میشود، با نام. High pressed ceramic که امروزه بسیار مورد استفاده است. مثل Ips-impress .

۳ . لمینت دندان که با استفاده از سیستمهای CAD-CAM به صورت ماشینی از بلوکهای سرامیکی تراش داده میشود. مثل    cerec

مراحل انجام لمینت دندان

در ابتدا با تراش مقدار معینی از مینای دندان و سپس قالبگیری از دندان تراش خورده شروع شده و سپس ، یک ترمیم موقت بر روی دندان قرار داده میشود و قالب تهیه شده به لابراتوار فرستاده میشود. لابراتوار با توجه به خواست دندانپزشک و بیمار و با توجه به رنگ مورد نظر، آن را فرم میدهد. در جلسات بعدی، لامینیت آماده شده بر روی دندان چسبانده میشود.

موارد استفاده از لمینت دندان یا ونیرهای سرامیکی :

1- استفاده از لمینت دندان سرامیکی برای دندانهای تیره و رنگ گرفته

2- استفاده از لمینت سرامیکی برای بستن فواصل بین دندانی

3- لمینت سرامیکی برای اصلاح بهم ریختگی های متوسط تا خفیف دندانی

4- لمینت دندان هایی که لب پرشده اند و یا به هر علتی شکسته اند

5- لمینت دندان هایی که لکه های( مادرزادی یا فلوروسیس ) بر روی آنها وجود دارد .

6- لمینت سرامیکی دندانهایی که تمایل به سمت زبان دارند.

موارد عدم استفاده از لمینت دندان سرامیکی

1- عدم استفاده از لمینت دندان سرامیکی برای دندانهایی که بر اثر سایش ارتفاع خود را از دست داده اند.

2- عدم استفاده از سری سرامیکی لمینت دندانهایی که تمایل به سمت لبی دارند.

3- اگر ضخامت مینای دندان به اندازه کافی نباشد.

4- افرادی که بهداشت دهانی ضعیفی دارندنمیتوانند از لمینت سرامیکی استفاده کنند

5- افرادی که عادات دهانی مختلف دارند مثل دندان قروچه یا فشردن دندانها به هم و یا افرادی که سایش دندانی دارند.

البته شایان ذکر است با نسل جدید لمینت های دندانی سرامیکی فوق نازک ( و یا لومینیرز) تمامی موارد عدم استفاده از لمینت دندان توسط لومینیرز قابل استفاده می با شد.

مزایای لمینتهای سرامیکی (چینی)

1 . زیبایی چشمگیر و طبیعی

2 . عدم رنگ پذیری

  1. مقاومت بسیار بالاتر نسبت به کامپوزیتی
  2. بدون نیاز به بی حسی
  3. انجام درمان تنها در 2 جلسه

معایب لمینت (لامینت) های (ونیرهای) سرامیکی :

1 . اگر بشکنند یا ترک بردارند غالبا باید تعویض شوند .

2 . اگر کمی تراش زیادتر از حد باشد و به عاج دندان برسد، باند ضعیفتری خواهد داشت و لامینت (لمینت) ممکن است زودتر بیفتد .

3 . در دندانها با پوسیدگی وسیع و یا پر کردگیهای قدیمی کاربرد ندارد .

4 . بعد از سمان کردن وچسباندن لامینت (لمینت) بر روی دندان رنگ و شکل آن قابل تغییر نیست .

5 . هزینه نسبتا گران این درمان نسبت به درمان های مشابه

* شایان ذکر است که در مورد نسل جدید لمینت ها  عمر متوسط بالای 25 سال گزارش شده و اینکه نیاز به تراش بسیار اندک دارند .

توضیحات تکمیلی تر در زمینه مزایا و معایب لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در این صفحه ببینید.

لمینیت کامپوزیتی دندان

روشی است که با کمک مواد رنگ دندان (کامپوزیت) میتوان در مطب و در یک یا نهایتا دو جلسه (با توجه به وسعت کار) بد فرمی ها، بعضی انواع بد رنگیها، فواصل باز بین دندانی، ترکهای دندانی ، شکستگیهای دندانی ، لب پر شدن دندانها ، بهم ریختگیهای دندانی خفیف تا متوسط و  … را برطرف کرد .

موارد عدم استفاده (کنترااندیکاسیونهای) استفاده از لمینت و ونیر کامپوزیتی دندان :

1- بیماران با سایش شدید

2- افراد با عادات دهانی مثل دندان قروچه

3- بهداشت دهانی ضعیف

4- بهم ریختگیهای دندانی شدید

مراحل لمینت کامپوزیت ونیر دندانها

1- آنچه که اولویت انجام هر نوع درمان زیبایی دندانپزشکی است، داشتن یک بهداشت دهانی کامل است. هر نوع جرم، پلاک ویا بیماری لثه باید قبلا برطرف شود.

2- در بعضی موارد برای نمایش دادن فرم نهایی لبخند بیمار یک مدل موقت کامپوزیتی روی دندانهای بیمار فرم داده میشود و در صورت راضی بودن او درمان انجام میپذیرد.

3- انتخاب رنگ دندان با توجه به خواست بیمار. در این مرحله با مشورت دندانپزشک متخصص زیبایی، رنگ مورد نظر برای دندانهای فرد انتخاب میشود. لازم به ذکر است،اگر بیمار بخواهد رنگ دندانهای روشنتری داشته باشد، بعضا انجام بلیچینگ (سفید کردن دندانها) قبل از انجام ونیر دندانی توصیه میشود .

4- ایزوله کردن دندانها و اسید زدن و شستن آنها. سپس دندانها کاملا خشک شده و با استفاده از کامپوزیتهای مخصوص انجام ونیر،موسوم به «کامپوزیتهای زیبایی»، دندانپزشک شروع به فرم دادن یک لبخند زیبا میشود.

گالری تصاویر

مزایا و معایب لمینت دندان

تفاوت لمینت سرامیکی با لمينت كامپوزيتی

تفاوت اصلی لمینت (لامینت) سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟

لمینت (لامینت) های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارند. ثبات رنگ در لمینت (لامینت)‌های سرامیکی بیشتر است و اصولا ظاهر زیباتری دارند . و در لمینت های سرامیکی فوق نازک (کانتکت لنز) نیاز به تراش وجود ندارد که این یک مزیت بسیار خوب نسبت به لمینت کامپوزیتی است.

لمینت (لامینت)‌ های کامپوزیتی ثبات رنگ کمتری دارند و مزیت اصلی آن‌ها نسبت به لمینت (لامینت)‌ های سرامیکی، قیمت ارزان‌تر آنهاست .

– انجام لمینت دندان چه شرایطی دارد؟

چه کسانی می‌توانند از درمان لمینت دندان (لامینت) استفاده کنند و چه کسانی نمی‌توانند؟

لمینت دندان (لامینت) برای «اصلاح مشکلات خفیف تا متوسط دندان‌های قدامی» کاربرد دارد .بسیار مهم است که دندان دچار ضایعات گسترده نباشد و مشکلات زیبایی در حد مینای دندان ختم شود. مسئله مهم دیگر اکلوژن بیماراست؛ وجودعادات دهانی چون دندان قروچه کنترا اندیکاسیون درمان لمینیت محسوب می‌شود. در زمان دندان قروچه بیمار نیروی بسیار زیادی را به دندان‌های خود و لمینت دندان (لامینت) وارد می‌کند که در طی زمان منجر به شکستن لمینت دندان (لامینت) می‌شود . افرادی که کاندید دریافت ایمپلنت دندان هستند، ابتدا می بایست ایمپلنت دندان خود را قرار دهند و سپس حدودا 3 تا 6 ماه بعد و در زمان تحویل روکش ایمپلنت خود برای انجام قالبگیری لمینت دندان مراجعه نمایند.

– آیا در جریان لمینت دندان‌ها تراش می‌خورند؟

– میزان تراش دندان قبل از گذاشتن لامینت (لمینت) بستگی به طرح و شکل اولیه دندان‌ها و وضعیت اکلوژن بیمار دارد. در مورد نسل جدید لمینتها ( لومینیرز) بعضا انجام هیچ گونه تراشی لازم نیست اما در برخی از موارد تراش اندکی لازم است. البته به طور کلی تراش ایجاد شده در دندان‌ها بسیار محافظه کارانه‌تر از تراش روکش است و حجم بسیار کمتری از دندان تراشیده می‌شود .

– آیا انجام لمینت دندان (لامینت) عوارض جانبی هم دارد و ممکن است به دندان‌ها آسیب وارد شود ؟

– عوارض احتمالی لمینت دندان (لامینت) عبارتند از :

– حساسیت تاخیری پس از درمان:  مانند هر ترمیم دیگری احتمال ایجاد حساسیت به سرما و گرما پس از درمان وجود دارد که البته پس از گذشت مدت زمان کوتاهی این مشکل برطرف می‌شود .

شکستگی لمینت (لامینت) دندان

اگر اصول اولیه انتخاب بیمار برای درمان لمینت (لامینت) به درستی مورد نظر قرار گرفته باشد و بیمار هیچ گونه کنترااندیکاسیونی در مورد درمان لمینت دندان (لامینت) نداشته باشد احتمال شکستگی ترمیم بسیار کاهش می‌یابد اما از بین نمی‌رود. چون در طول عمر درمان لمینت (لامینت) بیمار نقش اساسی ایفا می‌کند . بیمار باید از برخی عادات غذایی خود مانند گاز زدن غذاهای سفت، جویدن یخ و … خودداری کند تا طول عمر درمان افزایش یابد. اما در صورتی‌که لمینت (لامینت) کامپوزیتی یا سرامیکی دچار پریدگی شود، با کامپوزیت قابل ترمیم و اصلاح است . ( که البته در مورد لمینت سرامیکی احتمال ایجاد مرز بین کامپوزیت و سرامیک وجود دارد.)

3- تغییر رنگ قسمت لثه ای لمینت: تغییر رنگ لبه‌ ای در لمینت (لامینت) در طی زمان کاملا بستگی به مواد رنگی مورد مصرف بیمار مانند چای، قهوه و یا کشیدن سیگار دارد. به عبارتی هرچه این مواد بیشتر مصرف شود احتمال تغییر رنگ در لبه‌های لمینت (لامینت) بیشتر است و اگر بیمار مصرف مواد رنگی را کم کند قابل پیشگیری است .

– افراد پس از لمینت (لامینت) کردن دندان‌ها چه ملاحظات خاصی باید انجام دهند؟

– در کل برای هر گونه درمان ترمیمی دندان‌پزشکی رعایت بهداشت دهان الزامی است، اما در مورد درمان لمینت (لامینت) علاوه بر رعایت اصول بهداشتی استفاده از دستگا‌ه های پیزوالکتریک جرم گیری باید با احتیاط انجام شود. همچنین برخی از دهان شویه‌های حاوی فلوراید روی لمینت (لامینت) تاثیر منفی دارد. بنابراین قبل از استفاده از دهان شویه باید با دندانپزشک مشاوره به عمل آید .

– آیا انگونه که در برخی از آگهی‌های تبلیغاتی ادعا می‌شود، می‌توان از لمینت (لامینت) به عنوان جایگزین درمان ارتودنسی استفاده کرد؟

– در صورتی‌که بیمار دچار مشکلات اکلوزالی شدید نباشد و رشد فکین به حد نهایی خود رسیده باشد می‌توان طرح درمان لمینت (لامینت) را مد نظر داشت. به علت طولانی بودن درمان ارتودنسی ایجاد عوارض جانبی روی دندان‌ها مانند تحلیل ریشه، ایجاد پوسیدگی بیشتر در طی درمان ارتودنسی و همچنین برگشت دوباره مشکلات قبلی دندان‌ها پس از برداشتن براکت‌های ارتودنسی لمینت (لامینت) می‌تواند به عنوان یک جایگزین درمانی با پیش آگهی بسیار عالی در بیماران با مشکلات خفیف تا متوسط دندانی مدنظر قرار گیرد .

سخن پایانی :

البته شایان ذکر است با نسل جدید لمینت های سرامیکی فوق نازک (کانتکت لنز) که در این مرکز مورد استفاده قرار می گیرد، دارای مقاومت سایشی و فشاری بسیار بالا می باشند و تقریبا در تمام موارد ذکر شده در بالا قابل استفاده می باشد و در موارد خیلی پیچیده و مشکل با ارائه نایت گارد (محافظ دندان) به صورت کاملا رایگان به شما عزیزان مشکلات فشاری و سایشی ناشی از دندان قروچه و سایر عادات مخرب دهانی به طور کامل برطرف می گردند.

جهت مطالعه بیشتر و مشاهده عکس های درمانهای لمینت فوق نازک (کانتکت لنز) در مرکز تخصصی دندانپزشکی و زیبایی دکتر مهرداد به گالری تصاویر و یا صفحه اختصاصی اینستاگرام ما مراجعه نمایید.

تفاوت اصلی لمینت (لامینت) سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟لمینت (لامینت) های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارند. ثبات رنگ در لمینت (لامینت)‌های سرامیکی بیشتر است و اصولا ظاهر زیباتری دارند . و در لمینت های سرامیکی فوق نازک (کانتکت لنز) نیاز به تراش وجود ندارد که این یک مزیت بسیار خوب نسبت به لمینت کامپوزیتی است.

لمینت (لامینت)‌ های کامپوزیتی ثبات رنگ کمتری دارند و مزیت اصلی آن‌ها نسبت به لمینت (لامینت)‌ های سرامیکی، قیمت ارزان‌تر آنهاست .– انجام لمینت دندان چه شرایطی دارد؟چه کسانی می‌توانند از درمان لمینت دندان (لامینت) استفاده کنند و چه کسانی نمی‌توانند؟

لمینت دندان (لامینت) برای «اصلاح مشکلات خفیف تا متوسط دندان‌های قدامی» کاربرد دارد .بسیار مهم است که دندان دچار ضایعات گسترده نباشد و مشکلات زیبایی در حد مینای دندان ختم شود. مسئله مهم دیگر اکلوژن بیماراست؛ وجودعادات دهانی چون دندان قروچه کنترا اندیکاسیون درمان لمینیت محسوب می‌شود. در زمان دندان قروچه بیمار نیروی بسیار زیادی را به دندان‌های خود و لمینت دندان (لامینت) وارد می‌کند که در طی زمان منجر به شکستن لمینت دندان (لامینت) می‌شود . افرادی که کاندید دریافت ایمپلنت دندان هستند، ابتدا می بایست ایمپلنت دندان خود را قرار دهند و سپس حدودا 3 تا 6 ماه بعد و در زمان تحویل روکش ایمپلنت خود برای انجام قالبگیری لمینت دندان مراجعه نمایند.– آیا در جریان لمینت دندان‌ها تراش می‌خورند؟– میزان تراش دندان قبل از گذاشتن لامینت (لمینت) بستگی به طرح و شکل اولیه دندان‌ها و وضعیت اکلوژن بیمار دارد. در مورد نسل جدید لمینتها ( لومینیرز) بعضا انجام هیچ گونه تراشی لازم نیست اما در برخی از موارد تراش اندکی لازم است. البته به طور کلی تراش ایجاد شده در دندان‌ها بسیار محافظه کارانه‌تر از تراش روکش است و حجم بسیار کمتری از دندان تراشیده می‌شود .

– آیا انجام لمینت دندان (لامینت) عوارض جانبی هم دارد و ممکن است به دندان‌ها آسیب وارد شود ؟

– عوارض احتمالی لمینت دندان (لامینت) عبارتند از :

– حساسیت تاخیری پس از درمان:  مانند هر ترمیم دیگری احتمال ایجاد حساسیت به سرما و گرما پس از درمان وجود دارد که البته پس از گذشت مدت زمان کوتاهی این مشکل برطرف می‌شود . شکستگی لمینت (لامینت) دنداناگر اصول اولیه انتخاب بیمار برای درمان لمینت (لامینت) به درستی مورد نظر قرار گرفته باشد و بیمار هیچ گونه کنترااندیکاسیونی در مورد درمان لمینت دندان (لامینت) نداشته باشد احتمال شکستگی ترمیم بسیار کاهش می‌یابد اما از بین نمی‌رود. چون در طول عمر درمان لمینت (لامینت) بیمار نقش اساسی ایفا می‌کند . بیمار باید از برخی عادات غذایی خود مانند گاز زدن غذاهای سفت، جویدن یخ و … خودداری کند تا طول عمر درمان افزایش یابد. اما در صورتی‌که لمینت (لامینت) کامپوزیتی یا سرامیکی دچار پریدگی شود، با کامپوزیت قابل ترمیم و اصلاح است . ( که البته در مورد لمینت سرامیکی احتمال ایجاد مرز بین کامپوزیت و سرامیک وجود دارد.)

3- تغییر رنگ قسمت لثه ای لمینت: تغییر رنگ لبه‌ ای در لمینت (لامینت) در طی زمان کاملا بستگی به مواد رنگی مورد مصرف بیمار مانند چای، قهوه و یا کشیدن سیگار دارد. به عبارتی هرچه این مواد بیشتر مصرف شود احتمال تغییر رنگ در لبه‌های لمینت (لامینت) بیشتر است و اگر بیمار مصرف مواد رنگی را کم کند قابل پیشگیری است .– افراد پس از لمینت (لامینت) کردن دندان‌ها چه ملاحظات خاصی باید انجام دهند؟– در کل برای هر گونه درمان ترمیمی دندان‌پزشکی رعایت بهداشت دهان الزامی است، اما در مورد درمان لمینت (لامینت) علاوه بر رعایت اصول بهداشتی استفاده از دستگا‌ه های پیزوالکتریک جرم گیری باید با احتیاط انجام شود. همچنین برخی از دهان شویه‌های حاوی فلوراید روی لمینت (لامینت) تاثیر منفی دارد. بنابراین قبل از استفاده از دهان شویه باید با دندانپزشک مشاوره به عمل آید .

– آیا انگونه که در برخی از آگهی‌های تبلیغاتی ادعا می‌شود، می‌توان از لمینت (لامینت) به عنوان جایگزین درمان ارتودنسی استفاده کرد؟

– در صورتی‌که بیمار دچار مشکلات اکلوزالی شدید نباشد و رشد فکین به حد نهایی خود رسیده باشد می‌توان طرح درمان لمینت (لامینت) را مد نظر داشت. به علت طولانی بودن درمان ارتودنسی ایجاد عوارض جانبی روی دندان‌ها مانند تحلیل ریشه، ایجاد پوسیدگی بیشتر در طی درمان ارتودنسی و همچنین برگشت دوباره مشکلات قبلی دندان‌ها پس از برداشتن براکت‌های ارتودنسی لمینت (لامینت) می‌تواند به عنوان یک جایگزین درمانی با پیش آگهی بسیار عالی در بیماران با مشکلات خفیف تا متوسط دندانی مدنظر قرار گیرد . سخن پایانی :البته شایان ذکر است با نسل جدید لمینت های سرامیکی فوق نازک (کانتکت لنز) که در این مرکز مورد استفاده قرار می گیرد، دارای مقاومت سایشی و فشاری بسیار بالا می باشند و تقریبا در تمام موارد ذکر شده در بالا قابل استفاده می باشد و در موارد خیلی پیچیده و مشکل با ارائه نایت گارد (محافظ دندان) به صورت کاملا رایگان به شما عزیزان مشکلات فشاری و سایشی ناشی از دندان قروچه و سایر عادات مخرب دهانی به طور کامل برطرف می گردند.جهت مطالعه بیشتر و مشاهده عکس های درمانهای لمینت فوق نازک (کانتکت لنز) در مرکز تخصصی دندانپزشکی و زیبایی دکتر مهرداد به گالری تصاویر و یا صفحه اختصاصی اینستاگرام ما مراجعه نمایید.

هزینه لمینت سرامیکیهزینه لمینت سرامیكی (كانتكت لنز ) برای هر دندان از دو میلیون و پانصد هزار تومان (2.500.000ت) شروع میشود. و هزینه لمینت كامپوزیتی برای هر دندان 900 هزار تومان میباشد. كه لمینت كامپوزیتی دارای استحکام کمتری میباشد و نیاز به ترمیم و پولیش های دوره ای دارد اما لمینت سرامیكی در صورت رعایت بهداشت عمومی دهان و دندان دائمی است و نیاز به هیچگونه ترمیمی ندارد و از لحاظ مقاومت ، استحكام بسیار بالایی دارد، و ظاهر و نمای آن نسبت به ونیر كامپوزیت بسیار شفاف تر و طبیعی تر است، ضمنا فقط لمینت های سرامیکی در این مرکز دارای ضمانت می باشند.مدت زمان انجام لمینت ها:ونیر كامپوزیت در یك جلسه پس از مشاوره قابل انجام می باشد، اما لمینت سرامیكی پس از مشاوره در 3 جلسه با فاصله زمانی حدود 3 هفته( بین اولین و آخرین جلسه) انجام میشود.ضمنا در اصول زیبایی طراحی لبخند معمولا انجام 8 الی 10 دندان برای هرفک کفایت میکند و نیازی به انجام تمامی دندانها نیست .میزان تراش دندان :در نسل جدید لمینت های سرامیکی برخلاف نسل قدیمی با توجه به شرایط دندان هر فردی نیاز به تراش بسیار جزیی  یا  به عبارت دیگر تغییر فرم سطح دندانها جهت ایجاد بستر مناسب برای نشست هرچه بهتر لمینت سرامیکی (با ضخامت حداقل 0.2 میلیمتر) و یا حتی در برخی موارد بدون نیاز به  همین تغییر سطح دندان انجام میشود.انتخاب رنگ لمینت ها :در طراحی لبخند به روش های (كامپوزیتی و سرامیكی) نكته قابل توجه انتخاب رنگ لمینت هاست كه میزان سفیدی آنها كاملا توسط شخص مراجعه کننده و البته با مشاوره پزشک ( باتوجه به میزان سن، جنسیت، رنگ پوست و …) انجام می شود.نسل جدید لمینت های سرامیکی (کانتکت لنز) که در این مرکز انجام می شود دارای قابلیت ویژه ای می باشد که می توان آنها را برروی روکش های قدیمی قرار داد و نیاز به برداشتن روکش ها و یا تعویض آنها نیست.برای مطالعه سایر توضیحات تکمیلی در خصوص لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی اینجا کلیک کنید.

قرار دادن ایمپلنت دندان

قرار دادن ایمپلنت دندانReviewed by دکتر مهرداد افتخاری on Mar 16Rating: 4.0قرار دادن ایمپلنت دندان

قرار دادن ایمپلنت دندان

بیشتر سیستمهای ایمپلنت دارای 5 مرحله پایه برای قرار دادن ایمپلنت دندان میباشند:

  1. برداشت بافت نرم: برشی درقوس استخوان ایجاد شده، بخش ضخیم متصل به لثه به دو نیمه تقسیم میشود تا ایمپلنت نهایی پیوند محکمی با بافت اطرافش داشته باشد. انتهاهای بافت، که فلپ گفته میشود به مجاورت استخوان بازگردانده میشوند. جراحی بدون فلپ تکنیک دیگری است که بخش کوچکی از بافت (به قطر ایمپلنت) برای جایگیری ایمپلنت برداشته میشود.
  2. دریل کردن با سرعت زیاد: پس برداشتن بافت نرم و استفاده از ابزار جراحی یا استنت در صورت نیاز، سوراخهای اولیه برای جلوگیری از سوختگی یا نکروز استخوان با دقت و سرعت زیاد دریل میشوند.
  3. دریل با سرعت کم.: سوراخهای اولیه با استفاده از دریلهای پهن تر ( معمولا بین سه تا هفت گام دریل، بسته به طول و پهنای ایمپلنت) دریل میشود. مراقب از اسیب نرسیدن به استئوبلاست یا سلولهای استخوان توسط حرارت زیاد انجام میشود. سالین خنک کننده یا اسپری آب، دما را پایین نگه میدارد.
  1. قراردهی ایمپلنت دندان :

پیچ ایمپلنت میتواند قرار داده شده و خودش محکم شود، در غیر اینصورت محل اماده شده با انالوگ ایمپلنت بسته میشود. سپس در محل توسط نیروی چرخشی کنترل شده با نیروی دقیقی پیچ میشود تا به استخوانهای اطراف فشار اضافه (استخوان تحت فشار اضافه ممکن است بمیرد، شرایطی که استئونکروز گفته میشود، و میتواند منجر به عدم موفقیت ایمپلنت در اتصال کامل یا پیوند با استخوان آرواره شود).

  1. سازگار شدن بافت: لثه در اطراف ایمپلنت کاملا قرار میگیرد تا پیوند محکمی با بافت سالم در اطراف بخش در حال ترمیم ایجاد کند. بر خلاف انچه گفته شد، ممکن است ایمپلنت فرو رود و سر آن با پیچ پوشاننده پوشیده شود و بافت کاملا بسته شود تا آن را کامل پوشش دهد. فرایند دومی برای برداشت پوشش ایمپلنت در زمان دیگری نیاز است که انجام شود.

مزایا و معایب لمینت دندان

ونیرهای دندانی یا لامینت دندان (که گاهی با عنوان ونیرهای پورسلین (سرامیکی) یا لمینت‌های پورسلین دندانی نیز خوانده می‌شوند) لایه‌ ای بسیار نازک و سفارشی از مواد هم‌رنگ دندان است که به منظور پوشش دادن سطح روی دندان‌ها، برای بهبود ظاهر آنها، به کار می‌روند. این لایه‌ها به سطح دندان‌ها اتصال یافته و رنگ، شکل، سایز و طول آنها را به دلخواه تغییر می‌دهند.

ونیرهای دندانی ( لامینت دندان ) می‌توانند از مواد کامپوزیت رزین یا پورسلین ساخته شوند. ونیرهای پورسلین (سرامیکی) در مقابل لکه‌ها بهتر از ونیرهای کامپوزیتی مقاومت می‌کنند و جلوه‌ی بهتری از مشخصه‌های بازتاب نور دندان‌های طبیعی ارائه می‌دهند. ونیرهای کامپوزیتی نازک‌تر بوده و برای جایگزینی نیاز به ارسال به لابراتوار ندارند و در داخل مطب ساخته می شوند. بهترین گزینه‌ی مواد ونیر برای شما باید توسط دندان‌پزشک شرح داده شود.

از نظر میزان تراش دندانی جهت کارگذاری ونیرها ( لامینت ها ) سرامیکی یا کامپوزیتی تفاوتی ندارند ، چراکه نسل های جدید لمینت های سرامیکی با توجه به پیشرفت روزافزون این لامینت ها ( سرامیکی ) قادرند در نازکترین و کمترین ضخامت در عین درخشندگی دائمی بالاترین کارایی را داشته باشند.

ونیر های دندانی چه مشکلات دندانی را پوشش می دهند ؟

ونیر ها به طور معمول در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد :

در مواردی که دندان ها تغییر رنگ داده اند و یا بی رنگ شده اند — در موارد درمان ریشه دندان(روت کانال) ، لکه های ناشی از تتراسایکلین و دیگر مواد دارویی ، فلوراید اضافی و یا سایر عوامل دیگر —- در مواردی که دندان با کمک رزین در سطح وسیعی پر شده است و این امر باعث تغییر رنگ دندان شده است .

دندان های که دچار ساییدگی شده اند .

دندان هایی که دچار شکستگی شده اند و یا لب پر شده اند .

دندان هایی که دارای انحراف و به همریختگی می باشند و نامنظم اند . (مثلا دندان­هایی که دارای حفره یا برجستگی می باشند . )

در موارد وجود فاصله بین دندان ها (برای بستن فاصله بین دندان ها)

چه پروسه ای برای دریافت و استفاده از ونیر های دندانی ( لامینت های سرامیکی ) وجود دارد ؟

برای دریافت ونیر معمولا باید سه جلسه به دندانپژشک مراجه کنید . جلسه اول برای مشاوره و جلسه دوم برای قالبگیری از سطح دندان ها و جلسه آخر هم برای نصب و تحویل ونیرها .

در این فرایند یک یا چند دندان را می توان به طور همزمان تحت پوشش ونیر قرار داد که در زیر به توصیف آن می پردازیم .

تشخیص مشکل و برنامه ریزی برای درمان آن : این مرحله مستلزم مشارکت فعالانه شما می باشد . نتیجه ای که می خواهید بدان برسید را به دندانپزشک خود توضیح دهید . در طول این ملاقات ، دندانپزشک شما دندان­هایتان را مورد بررسی قرار می­دهد تا مطمئن شود که آیا لامینت یا ونیر برای شما مناسب است یا نه و همچنین با شما در مورد اینکه چه رویه ای باید طی شود و این روش چه محدودیت هایی دربردارد ، حرف خواهد زد . همچنین ممکن است که دکتر با کمک اشعه ایکس از دهان و دندان شما تصویر بگیرد  .

آماده سازی دندان : برای آماده سازی دندان به منظور نصب ونیر ، دندان پزشک شما در صورت لزوم ( چراکه اکثرا نیاز به تراش از سطح دندان نیست ) چیزی در حدود سه دهم ( 0.3 ) میلیمتر از سطح مینای دندان شما را تراش می دهد که تقریبا معادل با ضخامت ونیری می باشد که قرار است بر روی سطح دندان شما اضافه شود، که این به منظور هموار سازی و افزایش سطح مقطع دندان جهت چسباندن ونیر یا لامینت سرامیکی بر روی دندان شما می باشد که این کار عمر ونیر را بالا می برد. این تراش به قدری کم و سطحی می باشد که نیاز به تزریق بی حسی ندارد مگر در موارد خاص و دندان های حساس .

سپس دندان پزشک شما یک مدل یا قالب از دندان شما را می سازد . این مدل به یک لابراتوار دندانپزشکی فرستاده می شود و در آنجا ونیر یا لامینت مختص شما ساخته می شود . معمولا دو تا سه هفته طول میکشد تا دندانپزشک ونیر را از لابراتوار تحویل بگیرد. برای دندانهای خیلی بد نما، می شود ونیرهای موقتی قرارداده شود که در این صورت هزینه اضافه باید پرداخت شود.

چسباندن ونیر: پیش از این که ونیر دائمی به دندان شما چسبانده شود، دندانپزشک شما موقتا آن را در دهانتان میگذارد تا رنگ و اندازه آن را بررسی کند. رنگ ونیر را میتوان با سایه سمنت ( چسب سِمان ) مورد استفاده مطابقت داد. سپس برای آماده کردن دندان برای دریافت ونیر، دندانها تمیز و پولیش و سپس خراشیده میشوند تا سطح دندان زبر شود و فرایند چسبیدن ونیر به دندان به خوبی و محکم انجام شود. یک سمنت مخصوص به ونیر مالیده می شود و سپس ونیر روی سطح دندان قرار میگیرد. همین که ونیر در جایگاه درستی قرار گرفت، دندانپزشک پرتو نوری مخصوصی را به ونیر میتاباند که این نور مواد شیمیایی موجود در سمنت را فعال میکند و باعث میشود سمنت به سرعت سخت شود. مرحله نهایی شامل حذف سمنت های اضافه، ارزیابی بایت (رابطه دو فک )  شما و تنظیمات نهایی در ونیر (البته در صورت لزوم) می باشد.

گالری تصاویر

لمینت دندان

تفاوت لمینت سرامیکی با لمينت كامپوزيتی

مزایای استفاده از ونیر های دندانی چیست ؟

ونیر ها مزایای زیر را در بردارند :

– ظاهری شبیه به دندان طبیعی ایجاد میکند.

– بافت لثه به خوبی سرامیک را تحمل میکند.

– ونیرهای سرامیکی در برابر لکه و تغییر رنگ مقاوم هستند

– رنگ ونیر سرامیکی را میتوان طوری انتخاب کرد که دندانهای تیره تر را سفیدتر اما طبیعی نشان دهد.

– ونیرها رویکرد محافظه کارانه ای را برای تغییر شکل و رنگ دندان ارایه می­دهند . ونیرها معمولا به تغییر شکل زیاد قبلی دندان برای عمل نیاز ندارند، در حالی که در روکش ، آماده سازی و تراش بیشتری در دندان صورت می گیردکه البته جایگزین زیباتر و محکمتری می باشد.

معایب ونیرهای دندانی چیست؟

معایب ونیر ها به شرح زیر می باشند :

– ونیر ها اغلب هزینه بیشتری نسبت به باندینگ رزین کامپوزیت دارند .

– ونیرها معمولا در صورت لب پر شدن یا شکستن، قابل ترمیم نیستند که البته در نسل های جدید احتمال لب پریدگی و شکستگی تقریبا به صفر رسیده است.

– ونیرها ممکن است دقیقا با رنگ دندانهای دیگر تطابق نداشته باشند. همچنین رنگ ونیر را پس از جایگذاری، نمیتوان بار دیگر تغییر داد. بنابراین تصمیم نهایی در مورد رنگ ونیر (لامینت) باید تا قبل از چسباندن آن گرفته شود. در صورتی که میخواهید دندانهایتان را سفید کنید باید پیش از دریافت ونیر (لمینت)، این کار را انجام بدهید.

– ونیر ممکن است از جای خود بیرون بزند و بیفتد البته این امر محتمل نیست. برای به حداقل رساندن احتمال این وضعیت، ناخنهایتان را نجوید، مداد، یخ یا اجسام سخت دیگر را گاز نگیرید چون همه این کارها فشار زیادی بر دندانها وارد میکنند.

– دندانهایی که ونیر دارند در نواحی که ونیر (لمینت)، دندان را پوشش نداده باز هم ممکن است دچار پوسیدگی شوند که با رعایت بهداشت به صورت کامل این احتمال به حداقل می رسد ( همانند دندان طبیعی که در صورت عدم رعایت بهداشت پوسیده می شوند. )

ونیرها گزینه خوبی برای چه دسته از افراد نیست ؟

افرادی که دندانهای ناسالم دارند (مثل افرادی که بیماری فعال لثه یا پوسیدگی دندان دارند)، افرادی که دندانهایشان ضعیف است (در نتیجه پوسیدگی، ترک یا شکستگی و پر شدگی وسیع)، افرادی که مقدار کافی مینا بر روی سطح دندان ندارند.

– افرادی که مشکل دندان قروچه و بهم فشردن فک دارند برای ونیر پورسلین (سرامیکی) مناسب نیستند چون این کارها موجب ترک خوردگی یا لب پر شدن ونیر میشود. (البته این مورد با تجویز نایت گارد قابل برطرف شدن هست )

ونیر ها چه مدت دوام دارند؟

معمولا ونیرها بین 10 تا 15 سال دوام خواهند داشت. پس از این مدت در صورت نیاز بهتر است که ترمیم یا تعویض شوند.

آیا ونیرهای دندانی نیاز به مراقبتهای خاصی دارند؟

ونیرهای دندانی نیازی به هیچ مراقبت ویژه ای ندارند. باید بهداشت دهان و دندان را مثل همیشه و طبق توصیه های معمول رعایت کنید از جمله این که مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

حتی ونیرهای پورسلین (سرامیکی) مقاوم به لکه ، ممکن است در اثر مصرف زیاد غذاهای ایجاد کننده لکه (مثل قهوه، چای، نوشیدنی های قرمز و غیره) دچار تغییر رنگ شوند. که البته با یک پالیش به شکل روز اول در می آیند.

EnglishIran