پر کردن

پر کردن دندان

پر کردن دندان یا ترمیم دندان یکی از انواع درمان های دندان پزشکی است ، که برای بازگرداندن زیبایی و کارایی دندان استفاده میشود.
پر کردن دندان برای ترمیم پوسیدگی دندان ،شکستگی دندان ، خوردگی های جزیی دندان و آسیبهای سطحی دندان مورد استفاده قرار میگیرد.
یکی از عوارض عادی پوسیدگی دندان ،از بین رفتن مینای دندان است ،که سبب افزایش حساسیت دندان میشود،پر کردن دندان در بسیاری ازموارد به طور قابل ملاحظه ای میتواند این عارضه را درمان کند.اما در بعضی موارد با توجه به نوع عارضه شاید نیاز به درمان های اضافی دیگر نیز باشد.

انواع مختلف پر کردن دندان

در صورتی که بیمار نیاز به پر کردن دندان داشته باشد،گزینه های بسیاری برای انتخاب نوع پر کردن دندان پیش رو دارد، اما دندانپزشک با توجه به محل دندان ،هزینه و پوشش بیمه به بیمار کمک خواهد کرد که بهترین گزینه را انتخاب کند.

کامپوزیت:

هم رنگ بودن مواد پرکننده کامپوزیت با رنگ دندان و مشخص نبودن دندان پرشده یکی از دلایل محبوبیت فراوان آن است. مواد کامپوزیت اگرچه قیمت بالایی ندارند ولی معمولا پس از 5 سال نیاز به تعویض دارند، همچنین این مواد مانند مواد فلزی با دوام نیستند .کامپوزیت نسبت به امالگام گرانتر و در مقابل طلا بسیار ارزان تر است.

طلا:

پر کردن دندان با طلا بادوام و غیر خورنده است ،معمولا تا 15 سال دوام دارد،خیلی از مردم با توجه به اینکه پر کردن با طلا میتواند حدود 10 برابر هزینه بیشتر نسبت به امالگام نقره داشته باشد،ترجیح میدهند دندان را با طلا پر کنند. پر کردن دندان با طلا به بیش از یک جلسه نیاز دارد.

آما لگام نقره ای:

امالگام نقره با هزینه ای کمتر از طلا اما کیفیتی مشابه با طلا میتوانید یکی از بهترین گزینه ها باشد، اما به علت ظاهر نامناسب اکثر مردم آن را دوست ندارند،امالگام نقره در اثر انبساط و انقباض میتواند باعث شکسته شدن دندان شود.

سرامیکی:

جنس مواد سرامیکی اغلب پرسلن است ، مواد سرامیکی زیبا و بادوام هستند ،اما به علتی که ممکن است بعد از مدتی ناهموار شود، بر روی آنها یک پوشش قرار میدهند.

آیا پر کردن دندان خطرناک است؟

در جواب این سوال که آیا موادی که در پر کردن دندان استفاده میشود برای سلامتی مضر است یا خیر باید گفت، تا به حال مشکل خاصی گزارش نشده بنابراین تا زمانیکه صنعت مواد دندانی جایگزین جدیدی معرفی کند استفاده از این مواد توصیه میشود.شستشو دهان و دندان پس از پرکردن ،تا حدود بسیار زیادی ترکیبات مضر مواد را از بین میبرد،در صورتی که بیمار تا 30 دقیقه بعد از پر کردن دندان مواد غذایی مصرف نکند ،مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد.

هزینه پر کردن دندان

به طبع هزینه پر کردن دندان وابسته به نوع پر کردن دندان است، مسلما پر کردن دندان با طلا نسبت به امالگام گرانتر هست،همچنین قیمت پر کردن با مواد کامپوزیتی به علت پیچیده تر بودن فرایند کاری و مواد گران قیمت تیر نسبت به امالگام گران تر است،

بنابراین هزینه پر کردن دندان به عوامل مختلفی وابسته میباشد:

* موقعیت دندانی که پر کردن بر روی آن انجام میشود

* متد استفاده شده توسط دندانپزشک

* بیمه بیمار

* میزان پوسیدگی دندان

ماندگاری

انتظار میرود دندان های پر شده با امالگام به طور متوسط تا دوازده سال دوام داشته باشد، این عدد برای مواد کامپوزیتی معمولا 5 تا 7 سال است، ماندگاری روکش دندان تا حد زیادی به رعایت بهداشت دهان و دندان بستگی دارد.

EnglishIran