عصب کشی

عصب کشی دندان هایتان را سالم می‌کند.

عصب کشی دندان یکی از جدیدترین متدها برای جلوگیری از دندان درد است. عصب کشی دندان‌ها زمانی که دندانها به طور وسیعی پوسیده و خراب شده اند، قابل استفاده است. درعصب کشی، دندان ابتدا تخلیه می‌شود و پس از از بین بردن ماده عصبی آن با استفاده از ماده پرکننده ترمیم می‎شود و در صورتی که مشکل دیگری در دندان وجود داشته باشد، دندانپزشک آن را برطرف می‎کند.

زمانی که گفته می‎شود به عصب دندان رسیده، به این معناست که پوسیدگی دندان بیش از حد پیشروی کرده است و درد به قسمت عصب دندان رسیده که درد آن ضرباندار، ناگهانی و غیرقابل تحمل است. همچنین زمانی که درد به قسمت عصب دندان می‎رسد، دندان ها به شدت حساس می‎شوند. حساسیت آن در مقابل مواد غذایی گرم و سرد آشکار می‎شود که بسیار آزاردهنده است و تنها با مصرف مسکن آرام می‎شود. علت درد دندان پس از عصب کشی می‎تواند ناشی از موارد زیر باشد:

  • ترمیم دندان و یا بلند بودن پانسمان
  • فایل کردن دندان و التهاب انتهای ریشه
  • واکنش افزایش حساسیت به بعضی از مواد پر کننده ریشه

مراحل عصب کشی دندان ها:

ابتدا دندانپزشک زیبایی دندانهای پوسیده را به طور کامل بررسی و از آنها عکس تهیه می‎کند. این کار تنها در چند دقیقه انجام می‎شود. رادیوگرافی از دندانهای پوسیده به منظور مشخص شدن، حدود ریشه و میزان پوسیدگی و وجود یا عدم وجود ضایعات دور ریشه انجام می‌گیرد. در مرحله بعد دندانپزشک ، پوسیدگیهای دندان را برداشته و حفره دسترسی به عصب دندان را ایجاد می‎کند و با کمک دستگاه اپکس فایندر و یا به کمک رادیوگرافی، طول ریشه دندان تعیین می‎شود. پاکسازی کانال دندان به کمک فایلهای دستی و یا روتاری و شستشوی کانالهای دندان نیز از دیگر مراحل عصب کشی دندان است.

در پایان فرایند عصب کشی، کانال دسترسی به عصب‌ها خشک می‎شود. سپس دندانپزشک آن محل را با ماده گوتاپرکا پر می‎کند. تمامی مراحل عصب کشی دندان به وسیله دستگاه اپکس فایندر و فایلهای روتاری انجام می‎گیرد. این کار موجب افزایش کیفیت و سرعت کار و همچنین موجب کاهش درد بعد از عصب کشی می‎شود.

نحوه عصب کشی دندان با لیزر:

عصب کشی دندان می‎تواند از طرق مختلفی انجام پذیرد. یکی از این روشها لیرز است که به عنوان جدیدترین روش های عصب کشی دندان محسوب می‎شود. در این روش یک لایه برجا مانده از دندان تمیز و سپس جای آن سائیده می‎شود تا محل رشد باکتری ها و محل عفونت دندان نابود شود. در مرحله بعد، ریشه دندان به طور کامل استریل می‎شود تا تمام باکتری ها از بین رود. در غیر اینصورت زمان تابش نور لیزر به دندان که فراتر از حضور باکتری ها در ریشه است، مشکل ساز می‎شود و ممکن است پس از درمان، درد دندان برطرف نشود.

در زمان درمان نیز دندان بیمار با تزریق دارو کامل بی حس شده تا میزان درد کم شود و دندانپزشک بتواند با تسلط کامل تر و بدون استرس درمان را آغاز کند. البته تفاوت آناتومیک در نحوه عصب کشی نقش زیادی دارد. در برخی از بیماران ممکن است درمان با سختی بیشتری انجام شود. پس از درمان نیز درد موقت (یک یا دو روز) کاملا طبیعی است که با مصرف داروهای مسکن قابل رفع است.

عصب کشی مجدد دندان:

در برخی موارد دندان عصب کشی شده مجددا به عصب کشی نیاز پیدا می‎کند که علت آن می‎تواند یکی از موارد زیر باشد:

– در صورتی که عصب کشی اولیه موفق نباشد، مجددا باید عصب کشی شود.

– در برخی موارد نیز عصب کشی موفق است اما در اثر عدم مراقبت درست، دندان دچار عفونت می‎شود. در این صورت باید دندان دوباره عصب کشی گردد که جراحی پری اپیکال نیز با آن صورت می گیرد.

– زمانی که پوسیدگی ثانویه نیز در زیر دندان عصب کشی شده بوجود آمده و دندان باید روکش شود، عصب کشی مجدد دندان ضرورت پیدا می‎کند. زیرا ممکن است میکروب های موجود در پوسیدگی از طریق کانال ریشه به انتهای دندان برسد و به عفونت منجر گردند.

عصب کشی دندان عفونی:

در صورتی که دندانها به عفونت دچار شده باشند، منبع رشد باکتریهای بی هوازی بوده که برای لثه و فک خطرناک هستند. زیرا این باکتری ها مقاومت بالایی داشته و بدون اکسیژن تکثیر می شوند. در این شرایط دندانپزشک تمهیدات دیگری را در پیش می گیرد و با تجویز داروهای آنتی بیوتیک، بیمار را برای درمان عفونت کمک می کند. پس از درمان و رفع شدن عفونت، عصب کشی انجام می شود.

عوارض و معایب عصب کشی دندان:

یکی از عوارض شایع عصب کشی دندان، شکستن دندان عصب کشی شده می باشد که دلیل آن ممکن است ضعیف بودن دندان در اثر پوسیدگی باشد. در این شرایط دندانپزشک باید با دقت و وسواس بیشتری کار کند. پس از عصب کشی نیز بهتر است دندانهای با استقامت کمتر، روکش شوند تا از شکستن آنها جلوگیری شود.

درمان عصب کشی چند جلسه طول می‌کشد؟:

درمان کانال‌های ریشه یا همان عصب کشی معمولاً بین یک الی سه جلسه برای یک دندان ممکن است طول بکشد. در بیشتر موارد درمان ریشه دندان یک یا دوجلسه می‌باشد. امروزه با توجه پیشرفت‌های زیادی که در حوزه تکنولوژی و دانش رشته اندودنتیکس (عصب کشی) صورت گرفته است، تعداد درمان‌های تک جلسه‌ای نسبت به زمان‌های قبل افزایش چشمگیری یافته است. اما در هر حال اغلب برای روکش کردن دندان ها و جلوگیری از عفونت باکتریایی دندادن‌های پوسیده را بلافاصله بعد از عصب کشی روکش میکنند، که این کار خود مستلزم جلسه ای دیگر خواهد بود.

آیا می توان عصب کشی دندان با لیزر انجام داد؟

آیا عصب کشی دندان یا درمان ریشه با روش سنتی بهتر است یا لیزر؟

سوالی که شاید هر بیماری از متخصص اندو بپرسد. یک سوال مهمی که در دنیای امروز مطرح هست، اینکه لیزرها ابزار مکمل یا حتی جایگزین دریل ها و روش های سنتی در روش های دندانپزشکی می باشند؟! مثل عصب کشی دندان ها. طبق پاسخ متخصص اندو غرب تهران میلیون ها دندان هستند که سالانه با روش عصب کشی نجات پیدا می کنند، آن هم زمانی که پالپ دندان، بافت عمیق و زنده دندان ملتهب می شود و یا عفونت می کند.

درمان ریشه دندان با لیزر:

بهتر است ببینیم لیزرها چطور می توانند برای درمان ریشه استفاده شوند. نور آمپلیفیکیشن که توسط لیزر ایجاد می شود، می تواند پرتوهای نور را پرتاب می کند تا بافت نرم یا سخت در دهان را تغییر داده یا بردارد. همانطور که متخصص دندانپزشکی بیان می کند، سازمان FDA مدعیست که استفاده از انواع لیزرها می تواند برای کارهایی مثل درمان ریشه دندان استفاده شود. لیزرها به طور به خصوصی انرژی نوری فشرده را می توانند تولید کرده، و با ویژگی های خاص شان با بافت های بیولوژیکی روبرو شوند. لیزرها همچنین می توانند در حال حاضر برای باز کردن سطح دندان استفاده شوند تا بتوان به کانال ریشه رسید. سپس بافت بیمار را از بین برده، پاکسازی کرده، ضد عفونی کرده و کانال را شکل داده و آن را پر کرد.

استفاده از لیزرها در درمان و ضد عفونی کردن ریشه دندان پرکابردتر از آماده سازی ریشه برای درمان می باشد. لیزرها می توانند برای پاکسازی پالپ دندان و دبری های ارگانیک استفاده شوند. حتی برای شکل دادن به دیواره های دنتین کانال ریشه هم استفاده می شود. زمانی که آماده سازی کامل شد و کانال ریشه پوشش داده شد، لیزر حال می تواند برای نرم کردن سطح آن و شکل دادن به سیلانت برای سیستم کانال ریشه استفاده شود.

مزایا و معایب لیزر درمانی کانال ریشه:

:لیزرها می توانند باکتری ها و مواد آلوده را با دقت بیشتری مورد هدف قرار داده، اکثرا هم ساختار دندان را سالم نگه دارند. همچنین هرگونه ناراحتی در رابطه با صدای تراشیدن دندان نیز کاهش پیدا می کند و نیاز به بی حسی نیز کمتر می شود. گزارشاتی از خونریزی کمتری در زمان درمان ریشه در روش های جراحی با لیزر می باشد. حتی ناراحتی و عفونت بعد از جراحی کمتر گزارش شده است.

یکی از معایب آن هم این است که نور لیزر مسقیم است، در صورتی که کانال ریشه به ندرت دیده می شود که صاف باشد. در نتیجه روش های سنتی مزایای بیشتری دارند، چون می توانند به شکل منحنی هم مورد استفاده قرار گیرند و شکل ریشه دندان را دنبال کنند. همچنین، تعاملات بین انرژی لیزر و بافت دندان ممکن است منجر به افزایش دما شود، همین می تواند فضای کانال را خراب کند و گاها به سطح بیرونی دندان نیز گسترش پیدا کند.

کلینیک دندان‌پزشکی دکتر هادی

EnglishIran